Energiamegtakarítás a hőmegtakarítás-kezelés által

A dinamikus árnyékolástechnika elengedhetetlen a nagy teljesítményű homlokzathoz!

A homlokzati energiaátvitel esetén az ablak a leggyengébb láncszem, mind a befelé, mind pedig a kifelé irányuló energia szempontjából. A modern üveggyártási technológia lenyűgöző fejlődésen ment át, azonban az üveg önmagában még mindig nem képes azokat a dinamikus g, U és LT értékeket biztosítani, amelyekre az év során szükségünk van a beltéri klíma és az energiateljesítmény optimalizálásához.

Erre az egyetlen megoldás, ha az épületet felruházzuk néhány alapvető funkció intelligens kombinációjával. Dinamikus árnyékolás,  megfelelő üvegtípus kiválasztása az emberi jelenlétre érzékeny fűtéssel, hűtéssel és világítással. A tudomány évekkel ezelőtt kimutatta jelentőségét, ma pedig már piaci kereslet van rá. Ami az árnyékolást illeti, a siker nyitja az árnyékolás vezérlése.

Dinamikus hűtési és fűtési stratégiánk az épület üzemeltetéséhez szükséges energiafelhasználás csökkentésére törekszik, miközben a bérlők számára komfortos klímát biztosít. Ez a következőképpen foglalható össze: hűtés biztosítása, ha szükség van rá és fűtés biztosítása, ha szükség van rá (a dinamikus szigetelésről bővebben alább olvashat):

  • A hideg évszak során a komfort és energiahatékonyság fűtési stratégiát igényel: a nap által keltett hő elfogása, ennek tárolása hőtömegben, visszatartása szigetelés segítségével, majd továbbítása az épület számára, szükség szerint.
  • A forró évszak során a komfort és energiahatékonyság hűtési stratégiát igényel: a napból származó nem kívánt hőfölösleg megakadályozása és a mesterséges hűtési igény minimalizálása.

 

A Dynamic Insulation™ szigetelés működési elve

A Dynamic Insulation™ működési elve azon alapszik, hogy az árnyékoló eszközök az adott napszak, nap vagy évszak igényeinek megfelelően kerülnek pozicionálásra a homlokzaton, és így kezelik a kültér és az épület beltere közti hőcserét.


A Dynamic Insulation szigetelés működési elve a forró évszakban (napközben) és hideg évszakban (éjszaka).

Az adott napszak, nap vagy évszak igényeinek megfelelően...

A Dynamic Insulation™ szigetelés nagyon hasznos és rugalmas g értékeket (SHGC együtthatót) és U értékeket tesz lehetővé azáltal, hogy az árnyékoló eszközöket az adott napszak, nap vagy évszak igényeinek megfelelően pozícionálja a homlokzaton. Ez a kültér és az épület beltere közti jobb hőcsere-kezelést eredményez. Ez az eredmény kizárólag megfelelően beprogramozott automatizálási rendszer segítségével érhető el.

Az általános hőátadási együttható (U érték) egy adott ablakfelületen történő hőátadást méri; minél alacsonyabb az U érték, annál jobb a szigetelés. A Dynamic Insulation™ szigetelés teljesítményének méréséhez az üveg és az árnyékoló eszköz U értékeit kombinálni kell: az árnyékolással kombinált szimpla üveg jobb U eredményeket produkálhat, mint a dupla üveg.  Példa:

  1. Szimpla üveg: U=5,9
  2. Dupla üveg: U=2,7
  3. Tripla üveg: U=1,8
  4. Dupla üveg redőnnyel: U<1,8

Az energiamegtakarításra kifejtett hatás

A dinamikus árnyékolás számos tényezőre hat és csökkenti az épület energiafelhasználását az épület teljes életciklusán át.

Egy épület számára készített optimális megoldás tervezésében a következő paraméterek kombinációja játszik kulcsszerepet:

  • g: a helyiségbe kizárólag az üvegen keresztül behatoló energia %-a (ugyanaz, mint hőáteresztési együttható /Solar Heat Gain Coefficient - SHGC/)
  • gtot: az üvegen és az árnyékoláson keresztül a helyiségbe bejutó energia %-a
  • U: az árnyékolás és az üveg szigetelőképességének mérőegysége
  • Lt: a fényátadási együttható (the light transmission coefficient - LT)
Az épület energiafelhasználásának csökkentése az épület teljes életciklusa során:
  • A már beépített HVAC-berendezések optimalizálása („méretre szabása”)
  • Az U értékek növelése a hőveszteség csökkentése által
  • Kevesebb bevonatozott üveg használatának elősegítése 
  • A hőfelvétel jelentős csökkentése
  • A természetes napfény maximalizálása
  • A mesterséges fény szükséglet/használat csökkentése

A hőáteresztési együttható

A fenti grafikon különböző üvegspecifikációkat tartalmaz: szimpla átlátszó, dupla átlátszó, illetve különböző típusú bevonatok. Az egyes üvegtípusok mellett feltüntetésre kerül a hozzá tartozó g és LT érték.

Ha átlátszó üveget kombinál dinamikus árnyékolással, az ablakon keresztüli energiaáramlást az adott napszaknak, hétnek, hónapnak vagy évszaknak megfelelően képes „megnyitni vagy bezárni”. Kezelje a hőfelvételt nyáron és a hőveszteséget télen. Ezzel a megoldással képes lesz kezelni a vakító hatást is. Ez rejlik a „dinamikus g érték” megnevezés mögött.

A rugalmasság értéke...

A hőáteresztési együttható (g-érték vagy SHGC) az ablakon átáramló napenergiát méri. A gtot érték a kombinált g érték az árnyékolással ellátott üveg esetén.

A minimálisan elvárt gtot (vagy gsystem) érték manapság a legtöbb épület esetén 0,10-0,15, ami jóval alacsonyabb annál, mint amit az üveg önmagában biztosítani tud.

Ha bevonatlan, átlátszó, akár alacsony fémtartalmú üveget használ és ezt dinamikus árnyékolással kombinálja, a gtot értéket rugalmasan változtathatja az aktuális igényeknek megfelelően, ugyanakkor az LT (fényátvitel / Light Transmission) értéket a lehető legmagasabb szinten tarthatja.

Ideális esetben a g értéknek nyáron alacsonynak kell lennie, hogy csökkenjen a hőfelvétel, míg télen magasan kell tartani, hasznosítva az ingyenes hőforrást.

Ez úgy érhető el, ha okosan választjuk meg árnyékoló eszközt és az üveget, és megfelelően kombináljuk ezeket, minimálisra csökkentve a fűtési és hűtési igényeket. Hamar fel fogja ismerni a rugalmasságból fakadó hozzáadott értéket a statikus, kizárólag üveget felhasználó megoldásokkal szemben. Ezek a Dynamic Insulation™ szigetelés alapjai.

 

Lépjen velünk kapcsolatba és tudjon meg többet a dinamikus árnyékolás előnyeiről!

* kötelező mezők
* kötelező mezők